Açık Mimarlık ve Tasarım Stüdyosu Ela Güneş, İlkay Kılınç ve Funda Erdemli tarafından 2011 yılında kurulmuştur. Grubun 18 yıla uzanan mesleki tecrübesi ağırlıklı olarak alışveriş merkezi, ofis ve konut binalarında yoğunlaşmakla birlikte, her tür ve ölçekteki yapı tipini kapsamaktadır. Ekip, uluslararası projelerde çeşitli mimarlık, mühendislik, peyzaj ve proje yönetimi firmaları ile birlikte çalışmış; aydınlatma, sürdürülebilirlik, yangın ve altyapı danışmanlarıyla birlikte projeler geliştirmiştir.

Ekibin mimarlık faaliyetleri mimari konsept tasarımı, uygulama projesi, proje koordinasyonu, teknik şartname hazırlıkları ve uygulama kontrolünü kapsamaktadır. Açık Mimarlık ve Tasarım Stüdyosu, karşılıklı etkileşime açık bir üretim süreci sonucunda işverenin ve kullanıcının sadece kısa dönemdeki değil, uzun vadedeki ihtiyaçlarını da doğru tespit edebilmeyi ve bunlara karşılık gelen çözümler üretebilmeyi amaçlar. Stüdyo; işverenin, kullanıcının, mühendislik gruplarının, danışmanların projeye katkısına inanmaktadır. Stüdyoda tüm grupların işbirliğine açık bir üretim ortamı oluşturulması hedeflenmektedir. Her projeye mekansal ilişkilerden, malzeme kullanım detaylarına kadar yeniyi arayan ve sorgulayan bir bakış açısıyla yaklaşmak, çevreye duyarlı, sorumlu, ekonomik yapılar üretmek stüdyonun ilkeleridir.

ORTAKLAR

ELİF ELA GÜNEŞ

1971’de Ankara’da doğdu. 1994 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü, 2001 yılında Mimari Tasarım Yüksek Lisansını bitirdi.

1994 - 2011 yılları arasında Çamoğlu Mimarlık, Arttek İnşaat, Boran Ekinci Mimarlık, Era Şehircilik ve Mimarlık firmalarında alışveriş merkezleri, toplu konutlar, ofis binalarını kapsayan büyük ölçekli projelerde, uygulama projeleri sorumlusu ve konsept tasarımcısı pozisyonlarında görev aldı.

2011 yılı sonundan itibaren kurucu ortak olarak Açık Mimarlık ve Tasarım Stüdyosunda, yeniyi arayan, sorgulayan bir bakış açısıyla, çevreye duyarlı, sorumlu, ekonomik yapılar üretmek hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

İLKAY KILINÇ

1973 Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden 1996 yılında mezun oldu.

1 yıl Taneri Alppay & Candan Batur mimarlık ofisinde çalıştıktan sonra 1997 yılında ERA Şehircilik, Mimarlık Müşavirlik firmasında, çeşitli projelerde (Hipermarket, Depo, Alışveriş merkezi, Ofis ve Karma Projelerde) farklı alanlarda (proje, şantiye, proje yönetimi, teknik şartname konularında olmak üzere) 14 yıl görev aldı.

2011 yılı sonunda Açık Mimarlık ve Tasarım Stüdyosu’nun kuruluşunda görev aldı. Kazandığı mesleki deneyimleri “Açık Mimarlık” kimliği ile birleştirerek çalışmalarını sürdürüyor.

FUNDA ERDEMLİ

1976 Ankara’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1999 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünden mezun oldu.

2001 yılında İstanbul’a taşınıp mimarlık kariyerine İstanbul’da devam etti. Çeşitli mimari büro ve inşaat şirketlerinde çalıştıktan sonra 2006-2011 yıllarında ERA Mimarlıkta alışveriş merkezleri, karma projeler ve ofis konularında uzmanlaştı.

2011 yılı sonunda Açık Mimarlık ve Tasarım Stüdyosu’nun kuruluşunda görev aldı. Çalışmalarında iletişime açık bir süreç sonunda proje ile ilgili tüm grupların katkısıyla doğru, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretebilmeyi hedeflemektedir.

MİMARİ EKİP

Furkan Şimşek
Murat Sercan Yıldız
Narin Yüksel

Teşekkürler...

Arzu Kalafatoğlu, Aybüke Samast, Ayşegül Özdemir Budak, Aytül Mersinlioğlu, Bahar Kalmaz Tuna, Berke Mevlüt Sapmaz, Davut Çördük, Duygu Çoban, Duygu Şenol, Ebru Kalkan, Ezgi Halisçelik, Feyza Öner, Gizem Akdoğan, Gizem Değirmenci, Gül Aşkın, Hale Kavala, Hilal Baran, İrem Çiçek, İrem Kazan, Kasım Işıklıgil, Kübra Altun, Laçin Tenel, Merve Okumuş, Mustafa Gani Ertürk, Nilüfer Okay, Özden Bulut, Pınar Hasçelik, Tuğba Çelebi, Zehra Ataseven